OPIS ZAWODU
Złotnik-jubiler zajmuje się wytwarzaniem, naprawą, przeróbką i konserwacją biżuterii oraz przedmiotów użytkowych i ozdobnych z metali szlachetnych oraz innych metali i materiałów.
Rozpoznaje stosowane w złotnictwie i jubilerstwie metale i stopy metali szlachetnych, kamienie szlachetne, półszlachetne i syntetyczne oraz sporządza stopy metali według norm określonych w przepisach, tj. o określonych parametrach chemicznych i wymaganych próbach. Złotnik-jubiler posługuje się narzędziami ręcznymi i urządzeniami, takimi jak: imadła, kowadła, szczypce, nożyce, młotki i prasy, przecinaki, rylce, walcarki, polerki elektryczne, wiertarki, pilniki, lupy jubilerskie czy przyrządy kontrolno- -pomiarowe. Do zadań złotnika-jubilera należy obróbka oraz oprawa kamieni naturalnych i syntetycznych, polegająca na ich dopasowywaniu do określonego wyrobu oraz tworzeniu dla nich odpowiedniej oprawy. Wyroby jubilerskie złotnik-jubiler wykonuje według własnego pomysłu lub korzysta z gotowych projektów dostarczonych przez klienta lub zgodnie z zamówieniem firmy.
Zadania związane z wykonywaniem zawodu to znajomość:
- wykonywanie obróbki metali szlachetnych i ich stopów
- łączenie elementów wyrobów złotniczych i jubilerskich
- oprawianie kamieni jubilerskich
- wykonywanie obróbki wykańczającej wyrobów złotniczych i jubilerskich
- naprawianie i przerabianie wyrobów złotniczych i jubilerskich
Kształcenie w zawodzie złotnik-jubiler w naszej szkole odbywa się w 3-letniej branżowej szkole I stopnia, w systemie dualnym. Uczeń od pierwszego dnia nauki jest jednocześnie młodocianym pracownikiem (umowa z pracodawcą u którego uczy się praktycznej nauki zawodu) i uczniem (w szkole branżowej I stopnia realizuje naukę przedmiotów ogólnokształcących oraz teoretycznych przedmiotów zawodowych). ). Kształcenie w tej formie, umożliwia uzyskanie zawodu złotnik-jubiler po zdaniu egzaminu czeladniczego przed komisją powołaną przez Pomorską Izbę Rzemieślniczą Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Gdańsku.
NAUKA W NASZEJ SZKOLE UMOŻLIWIA:
- zdobycie tytułu czeladnika w zawodzie złotnik-jubiler
- pracę podczas nauki u mistrzów w zawodach złotnik-jubiler
Uczniowie uczący się w zawodzie złotnik-jubiler w naszej szkole, realizują przygotowanie zawodowe u pracodawcy zgodnie z przepisami rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i otrzymują wynagradzanie (Dz. U. z 2014 r. poz. 232). Nauka zawodu obejmuje praktyczną naukę zawodu organizowaną u pracodawcy, który zawiera z uczniem umowę o pracę na czas nieokreślony, jako z młodocianym pracownikiem.
MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA / MIEJSCA PRACY
- liczne zakłady złotniczo-jubilerskie
- własna działalność gospodarcza.
PREDYSPOZYCJE ZAWODOWE:
- dokładność i cierpliwość
- uzdolnienia artystyczne
- wyobraźnia przestrzenna
- twórcze myślenie
- dobra koncentracja uwagi
- zdolność do organizacji i planowania pracy
- dobry wzrok
- zręczność manualna.
MOŻLIWOŚCI DALSZEGO KSZTAŁCENIA
Po ukończeniu nauki w szkole branżowej I stopnia absolwenci mogą kontynuować naukę przedmiotów ogólnych w Liceum Ogólnokształcącym dla dorosłych oraz kształcić się zdobywając kolejne kwalifikacje na Kwalifikacyjnych Kursach Zawodowych.
OPIEKA NAD KLASAMI – ZŁOTNIK-JUBILER
Opiekę na kształceniem w zawodzie złotnik-jubiler objął Cech Rzemiosł Artystycznych.